Йоана Атанасова и Симона Георгиева от Manpower: AI ще има значителен ефект върху пазара на труда в България
29.07.2024 г.5 мин.
Изкуственият интелект няма да ни „открадне” работното място. Тези, които успеят да се адаптират и да използват неговите възможности, ще продължат напред в надпреварата.
Изкуственият интелект (AI) е технология, чието влияние върху развитието на пазара на труда и различните индустрии се усеща все по-осезаемо. Ето защо, в ролята си на „мост“ между бизнеса и неговите специалисти, Инженер.bg продължава да се интересува от темата и в тази връзка – да търси за мнение специалистите, които се намират буквално в епицентъра на събитията. Днес своите наблюдения и очаквания за бъдещите промени на пазара на труда пред нас споделят Йоана Атанасова, професионален консултант и мениджър имплементация на AI и Симона Георгиева, маркетинг експерт, от Manpower България. Компанията е сред лидерите в областта на решенията за управление на човешките ресурси и провежда обучения на тема „AI in HR“ както за свои партньори, така и за по-широка аудитория.
Ще доведе ли развитието на изкуствения интелект (AI) до нова индустриална революция?
Йоана Атанасова (Й. А).: Четвъртата индустриална революция е не просто на прага ни, тя вече е реалност. За последните пет години сме свидетели на технологичен напредък, който преди би отнел повече от две десетилетия. В момента наблюдаваме драстични промени в икономическите структури и социалните норми. Подобно на трансформациите по време на т.нар. дот-ком бум или на индустриалната революция от 18-и и 19-и век, изкуственият интелект обещава значителни подобрения, но и поставя сериозни предизвикателства пред съществуващите професии.
Как изкуственият интелект ще промени пазара на труда в България в краткосрочен и дългосрочен план?
Симона Георгиева (С. Г.): Изкуственият интелект вече започва да променя пазара на труда в България, като автоматизира различни задачи и процеси в индустриите. Компании във финансовия, производствения и IT сектора го използват за повишаване на ефективността и намаляване на разходите. От една страна, това води до намаляване на необходимостта от ръчен труд, а от друга – създава нови възможности за специалисти по данни, програмисти и експерти по машинно обучение.
Естественият ход на тази трансформация води до промени във вече съществуващи професии, като въвежда нови методи на работа и ги прави по-ефективни. В резултат на това, ще бъде необходима адаптация на образователната система и въвеждане на програми за преквалификация, за да могат младите таланти да се приспособят към новите изисквания на пазара.
Анализите на McKinsey показват, че между 400 и 800 милиона души могат да бъдат засегнати от автоматизацията до 2030 г. по такъв начин, че да се наложи да търсят работа в различни сектори.
От друга страна, новите технологии, в.т.ч. и изкуственият интелект, се очаква да създадат нови работни места. Това в особено голяма степен важи за сферите, които са тясно свързани с технологии, данни и анализи. Проучване на PwC предвижда, че AI може да допринесе с 15.7 трилиона долара към глобалната икономика до 2030 г., подчертавайки потенциала за значителен икономически растеж, благодарение на увеличената продуктивност и новите потребителски нужди.
В дългосрочен план AI ще има значителен ефект върху пазара на труда в България. В тази връзка е много важно правителството, бизнесът и образователните институции да предприемат проактивни стъпки за адаптиране към тези промени за максимизиране на ползите от новите технологии. По мое мнение, въпреки че вече разпознаваме тези технологии като норма, все още сякаш се страхуваме да ги превърнем в наш партньор на работното място.
Цялото интервю с Йоана Атанасова и Симона Георгиева можете да прочетете ТУК.
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!