Бумът на изкуствения интелект стимулира растежа на големи индустриални компании в Европа като ABB и Schneider Electric

17.09.2024 г.4 мин.

Водещи индустриални компании в Европа като ABB, Siemens, Legrand и Schneider Electric се възползват от растежа на изкуствения интелект, който дава силен тласък на техния бизнес въпреки по-слабото глобално търсене на производствени продукти, научи Борса.bg от enterprise.bg. Те наблюдават значителен ръст в поръчките за инфраструктура на центрове за данни, включително сървърни стелажи, електрическо оборудване и технологии за охлаждане. Тези поръчки помагат на компании като Nvidia Corp. да разработват по-бързи и ефективни изчислителни модели.

Приходите от продажбата на инфраструктура за центрове за данни за шестте най-големи доставчици достигат 20 милиарда евро през миналата година – двойно повече в сравнение с преди пет години. Според анализатора на Redburn Atlantic Джеймс Мур продажбите в този сегмент се очаква да нарастват средно с около 15% до 2027 г. Тази прогноза важи не само за европейските компании, но и за американските им конкуренти като Vertiv Holdings Co. и Eaton Corp Plc.

„Златната треска за изкуствен интелект е нещо невиждано в последните 20 години в индустрията на центровете за данни“, споделя Панкадж Шарма, изпълнителен вицепрезидент на подразделението за сигурно захранване на Schneider Electric. Компанията осигурява както хардуера, така и софтуера за управление на тези центрове.

Изкуственият интелект изисква специализирани чипове, които консумират значително повече енергия и генерират повече топлина в сравнение с обикновените сървъри. Това поставя нови предизвикателства пред охлаждането на сървърите. Компании като Schneider Electric и Siemens предоставят иновативни технологии за охлаждане, за да предотвратят прегряване в тези центрове.

От Bloomberg прогнозират, че нарастващото натоварване от обработката на данни с изкуствен интелект ще доведе до нова вълна от инвестиции в центровете за данни и технологиите за охлаждане на сървъри, което би донесло значителни ползи за компании като Vertiv, Schneider Electric и техните конкуренти.

Schneider Electric вече получава 17% от приходите си от центрове за данни, като технологиите за охлаждане играят централна роля в бизнеса. Особено ефективен е методът на течно охлаждане, при който охлаждащата течност преминава в непосредствена близост до сървърите, осигурявайки по-добро разсейване на топлината.

Siemens също се възползва от засиленото търсене на инфраструктура за електрификация с ниско и средно напрежение, както и на технологиите за охлаждане, включително температурни сензори и разходомери. „По-голяма част от нашите продукти вече са пряко свързани с изкуствения интелект,“ заявява Киаран Фланаган, глобален ръководител на решенията за центрове за данни в Siemens.

Въпреки силното вълнение около изкуствения интелект, инвеститорите започват да се питат кога тези инвестиции ще започнат да се изплащат. Главният изпълнителен директор на Siemens, Роланд Буш, обаче остава оптимист. Според него търсенето на електрификация и обработка на данни ще продължи да нараства, навлизайки в „супер цикъл“ на пазара.

Все пак остава едно предизвикателство – търсенето на електроенергия изпреварва предлагането, а забавянето на разрешителните за нови центрове за данни възпира разширяването на инфраструктурата. Докато тези проблеми не бъдат разрешени, потенциалът за печалба от изграждането на AI инфраструктура остава ограничен.

Част от технологичните гиганти присъстват и у нас – ABB чрез дружеството си АББ България, а Schneider Electric чрез Шнайдер Електрик България.

Източник на снимковия материал: ©Engineer BG via Canva.com

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

АББ България ЕООД
www.abb.bg

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

Шнайдер Електрик България ЕООД
www.se.com/bg