БАСКОМ прогнозира ръст от 12.4% за българския софтуерен сектор през 2024 г.

18.12.2024 г.4 мин.

In English

Ръстът на софтуерния сектор в България продължава да надминава темповете на икономиката, научи Борса.bg от годишния доклад на БАСКОМ за 2024 година. През 2023 г. приходите в сектора са нараснали с 16.5%, като са били създадени 451 нови компании и 2 675 нови работни места.

Тези резултати бяха представени на традиционното годишно събитие на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), на което присъства и Екатерина Захариева – Европейски комисар в ресор „Стартъпи, изследвания и иновации“ от 2024 г. Тя подчерта, че една от основните ѝ инициативи ще бъде представянето на нов европейски Акт за иновации, който ще улесни привличането на капитал и таланти и ще създаде по-ефективна рамка за финансиране на иновативни компании в Европа.

Според данните от БАСКОМ Барометър, през 2023 г. софтуерният сектор е добавил 1.23 млрд. лв. към брутния вътрешен продукт (БВП), като общият размер на приходите на сектора е достигнал 8.7 млрд. лв. Прогнозите за 2024 г. показват ръст от 12.4%, което е впечатляващо, като се има предвид несигурността в глобалната икономика.

Софтуерната индустрия в България продължава да бъде основен износител, като почти 1/3 от износа на услуги е в областта на софтуерните продукти и услуги. Инвеститори от 34 различни държави, включително САЩ, Великобритания и Германия, присъстват в българския софтуерен сектор, а R&D центровете на международни компании играят важна роля в неговото развитие.

Прогнозата за 2024 г. е, че секторът ще продължи да увеличава своя дял в БВП, като се очаква този дял да достигне 4.9%. В момента в сектора работят около 60 000 души, които генерират значителни данъчни приходи за бюджета. Очаква се общите данъчни постъпления от софтуерния сектор да надхвърлят 2.7 млрд. лв. през 2024 г.

Важен фокус на събитието беше и инициатива за реформата на образованието, свързана със създаването на нови технологични училища в България. Според представителите на БАСКОМ и Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ), тези училища ще играят ключова роля в подготовката на бъдещите таланти, необходими за иновативната икономика. „Не искаме да заменим съществуващите гимназии, а да допълним системата с технологични училища, които ще бъдат фокусирани върху професиите на бъдещето. Те ще предоставят не само знание в областта на технологиите, но и икономически умения, които ще бъдат ключови за успеха на нашата индустрия“, заяви Доброслав Димитров, председател на БРАИТ.

Източник на снимковия материал: БАСКОМ, ©Engineer BG via Canva.com

Тагове: IT, работни места, работодател, събитие