Абонирай се безплатно
За Бюлетина на Инженер.bg с най-новото и най-интересното от бранша!
Министерството на енергетиката, съвместно с представители на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), организира обществено обсъждане на проекта за дигитална трансформация и развитие на информационните системи на ЕСО в условията на нисковъглеродна енергетика, съобщиха от Министерството на енергетиката. Стойността на проекта възлиза на 511 млн. лв. и е включен в Плана за възстановяване и устойчивост.
В проекта са предвидени три основни направления за изпълнение – модернизация на системите за управление, планиране и администриране, модернизация на електропреносната мрежа, така че да има възможност тя да поеме гъвкаво повишените потоци от данни и повишаване на възможността за присъединяване на нови ВЕИ към мрежата, тяхното управление и балансиране.
Той предвижда въвеждането на съвременни дигитални средства, които да осигурят необходимата маневреност, сигурност, надеждност и бърза реакция при управлението на електроенергийната система в условията на нисковъглеродно производство. С реализацията на проекта ще бъде повишена гъвкавостта на оперативното управление на системата. Той е ориентиран към това мрежата на ЕСО да стане по-гъвкава, по-отворена към съседните системи и с възможност за по-лесен пренос на електроенергия, стана ясно по време на обсъждането.
Целта е както модернизация на подстанциите, така и на телекомуникационната инфраструктура, така че да се организират свободни електроенергийни магистрали на територията на цялата страна и със съседни държави. Изпълнението на предвидените дейности ще доведе и до повишаване на междусистемните капацитети със съседни страни.
Тази необходимост става все по-осезаема във връзка с навлизането на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс и с оглед предизвикателствата, които поставя пред българската енергетика Зелената сделка на Европейския съюз, подчерта при представянето на проекта зам.-министъра на енергетиката Жечо Станков. По неговите думи дигиталната трансформация на ЕСО в условията на нисковъглеродна енергетика е без алтернатива.
Източник на снимковия материал: freepik.com
Schneider Electric обяви старта на своята нова стажантска програма Be Smart. Start!, съобщиха за Борса.bg от Шнайдер Електрик България. Тя предлага 12-месечни платени стажове за млади специалисти в различни области – анализ на данни, автоматизация и човешки ресурси.
През 2020 г. по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) са сертифицирани проекти на стойност над 1 милд. лв., които ще разкрият 4351 нови работни места у нас, научи Борса.bg от Министерство на икономиката (МИ). Сертифицираните по ЗНИ проекти са 34 на брой.
Haй-гoлямaтa coфтyepнa ĸoмпaния y нac – Рауѕаfе – отваря нoв oфиc в България, научи Борса.bg от компанията. Той ще бъде ситуиран в гр. Варна. Новият офис e c плoщ oт 1600 ĸвaдpaтни мeтpa и щe ce нaмиpa в бизнec цeнтъp Vаrnа Тоwеrѕ.
2020 година бе белязана от световна пандемия и приоритетите на HR лидерите и работещите в сферата на Човешките ресурси трябваше бързо да се преориентират. Кои са HR тенденциите, които ще бъдат във фокуса през настоящата 2021 г., споделя г-н Бриан Кроп (Brian Kropp).
Въпреки COVID кризата, ръстът на софтуерния сектор през 2020 г. продължава да е висок – 10% и има потребност от нoви нaд 23 000 paбoтни мecтa в cлeдвaщитe пeт гoдини y нac, научи Борса.bg от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).
За Вас, мечтатели за добро кариерно развитие, създадохме Виртуален пътеводител „Открий мечтаната работа в техническия сектор“. А сега имаме и подарък за Вас! Регистрирайте се за Бюлетина с обяви за работа от Инженерна борса и ще Ви изпратим пътеводителя.
За да добави обява е нужно да се регистрирате