Почти 5 млн. евро отпускат за МСП по трансграничната програма INTERREG VI-A България – Северна Македония

07.04.2025 г.2 мин.

In English

 

От юни 2025 г. малките и средни предприятия (МСП) в България ще могат да подават проекти за финансиране по Програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG VI-A България – Република Северна Македония. По програмата ще бъдат разпределени почти 5 млн. евро, които ще подпомогнат икономическия растеж и развитието на устойчиви бизнес модели в региона, научи Борса.bg от съобщение на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Snimka1 BG

Програмата е част от Инструмента за предприсъединителна помощ на ЕС и обхваща областите Благоевград и Кюстендил в България, и Североизточен, Източен и Югоизточен регион в Република Северна Македония. Общият бюджет на програмата е 31 152 400 евро.

Основните приоритети за финансиране ще бъдат: модернизация на технологиите, внедряване на иновации, както и зелена трансформация чрез инвестиции в екологични и цифрови технологии. Проектите трябва да включват минимум 65% инвестиции в ново оборудване, като максималният им размер е до 600 000 евро. Партньорствата по проектите могат да включват до четирима партньори.

Допустими кандидати са МСП с поне 51% частен капитал, както и местни власти, научни и академични институции, НПО и други организации. Финансирането ще бъде изцяло безвъзмездно, като проектите ще се изпълняват в срок до 24 месеца.

Подробности и информация за кандидатстване могат да се намерят на официалния уебсайт на програмата.

Snimka2 BG

Източник на снимковия материал: ©Engineer BG via Canva.com

Тагове: инвестиция, конкурс, Северна Македония