МЕ стартира процедура за финансиране на съоръжения за съхранение на ток от ВЕИ с бюджет от близо 1.2 млрд. лв.
3 мин.
Министерството на енергетиката (МЕ) официално стартира процедурата „Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници“ (RESTORE), която е част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Инвеститорите ще имат възможността да реализират проекти за съхранение на енергия, като могат да разчитат на финансиране от 1 153 939 700 лв., научи Борса.bg от МЕ. Целта на процедурата е да се създават условия за значително увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници, като вятърна и слънчева енергия, в националния енергиен микс.
В рамките на инвестицията ще се подкрепи изграждането и въвеждането в експлоатация на съоръжения за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници, с минимален използваем енергиен капацитет от 3000 MWh. Тези съоръжения ще бъдат присъединени към електропреносната и електроразпределителните мрежи на територията на България. Ако съоръженията са свързани с електроразпределителните мрежи, те трябва също да бъдат интегрирани с телекомуникационната мрежа на Енергиен системен оператор (ЕСО). Допустими за финансиране по тази процедура ще бъдат разходите, възникнали след 25 юни 2024 година, датата на публикуване на процедурата за обществено обсъждане.
Няма определен минимален размер за финансиране на всяко предложение, но максималната сума за едно предприятие е 148 643 080 лева. Максималният интензитет на безвъзмездното финансиране за всеки кандидат може да достигне до 50% от допустимите разходи, но не повече от 371 607.70 лева (без ДДС) на 1 MWh използваем енергиен капацитет. Един кандидат може да подаде няколко предложения, като общият размер на финансирането за тях не може да надвишава 1/6 от квотата по процедурата.
Крайният срок за кандидатстване е 21 ноември 2024 г. 17:00 ч., а пакетът с документи за участие в тръжната процедура може да бъде достъпен в платформата ИСУН ТУК.
Източник на снимковия материал: ©Kervin and ©Kelly via Pexels