Институтът по електроника към БАН проведе атрактивни демонстрации по време на Софийския фестивал на науката

22.05.2026 г.3 мин.

В рамките на тазгодишното издание на Софийския фестивал на науката, което се проведе в София Тех Парк на 17 май т.г., изследователи от Института по електроника към БАН демонстрираха революционни приложения на фундаменталната физика и съвременните технологии в полза на здравето чрез интерактивни презентации, пригодени за аудитория от всички възрасти. Посредством практически опити с лазерни системи и биофотонни технологии, учените разкриха процесите на клетъчно моделиране и взаимодействието на светлината с човешката кожа, съобщиха за Борса.bg от Българската агенция на науките.

 

Лаборатория „Фемтосекундна оптика“ привлeчe вниманието на широката публика с уникално съчетание между класически оптични методи и авангардни биотехнологии. Посетителите на Софийския фестивал на науката имаха възможност да се запознаят отблизо с принципите на интерферометъра на Майкелсон, чието действие е обвързано с триизмерно принтирани клетъчни матрици, служещи за модели в тъканното инженерство. Чрез този визуален и тактилен подход учените успяват да направят сложните и абстрактни концепции на биомедицината напълно достъпни и разбираеми за присъстващите.

Паралелно с това, екипът на лаборатория „Биофотоника“ организира поредица от практически опити под наслов „От УВ лъчите до супер защитата: експерименти със светлина и кожата ти“. На техния щанд се разкриха научните механизми зад действието на слънцезащитните продукти и важността им за протекцията на човешката кожа. Програмата включваше още разяснения за приложението на ултравиолетовата светлина при анализирането на качествения състав на храни и напитки, същността на явлението флуоресценция и принципа на работа на пулсоксиметрите, а най-младите откриватели се радваха на забавни експерименти, свързани с колориметрията и смесването на цветове.

За всички желаещи да се докоснат до постиженията на българските учени и да участват лично в предвидените научни демонстрации беше обозначена специализирана зона „Откривател“.

Източник на снимковия материал: БАН, ©Engineer BG via Canva.com

Тагове: наука, събитие