Индустриален парк „Балкан“ в Ловеч отвори врати след инвестиция от над 14 милиона евро
06.07.2026 г.3 мин.
Новата техническа инфраструктура беше изградена за една година по европейска програма, а зоната вече разполага със собствени зарядни станции за електромобили. Проектът е финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост на България, научи Борса.bg от публикация на Economic.bg. В парка вече работят инвеститори, а интересът от нови компании расте. Освен новата инфраструктура, е модернизирана и съществуваща пътна връзка към зоната със собствени средства.

Индустриален парк „Балкан“ в Ловеч бе официално открит на тържествена церемония на 30 юни т.г. Собственикът и операторът на зоната, дружеството Балкан, съобщи, че строителството на новата довеждаща и вътрешна техническа инфраструктура е приключило успешно. За период от 12 месеца са изградени водопроводна мрежа, канализация за дъждовни и битови води, вътрешен газопровод, електроразпределителна мрежа, зелени площи, както и модерна пътна мрежа с кръгови кръстовища, паркинги и улично осветление. Стойността на цялата инвестиция надхвърля 14 милиона евро, а финансирането идва от Европейския съюз чрез Националния план за възстановяване и устойчивост в рамките на програма за подкрепа на индустриални зони и привличане на инвеститори.
Изпълнителният директор на дружеството Балкан Ивайло Стоянов посочи, че за кратък срок е изградена съвременна комуникационна инфраструктура, а в парка вече работят инвеститори, като се наблюдава засилен интерес и от нови компании. По думите му това дава реална основа за икономическия растеж на региона и за подобряване на качеството на живот в него.
Индустриалната зона се разполага върху 1305 декара в Северната индустриална зона на града. На нейна територия функционират зарядни станции за електромобили с обща мощност 480 kW, позволяващи едновременно зареждане на 14 автомобила. Дружеството притежава и лиценз за разпределение на електроенергия в затворена мрежа, издаден от КЕВР за срок от 35 години.
По проекта са изградени две нови пътни връзки, водещи до парка, както и водопровод, а партньор в изграждането на довеждащата инфраструктура е Община Ловеч, без финансово участие от нейна страна. Отделно от проекта, изцяло със собствени средства, дружеството Балкан реконструира и модернизира съществуваща пътна връзка към зоната, а железопътният прелез по нея вече е автоматизиран.

Източник на снимковия материал: Балкан, ©Engineer BG via Canva.com
