Абонирай се безплатно
За Бюлетина на Инженер.bg с най-новото и най-интересното от бранша!
Проведе се 9-ото издание на хакатона Hack TUES, организиран от Технологично училище Електронни системи (ТУЕС) към ТУ – София. Събитието се състоя в София Тех Парк, иновационен форум „Джон Атанасов“, съобщиха за Борса.bg организаторите. Хакатонът е под менторството на Асоциацията на завършилите ТУЕС (АЗТУЕС).
Стартът на хакатона бе даден със специална церемония, която се излъчи в YouTube канала на учебното заведение (можете да я видите ТУК).
Участие взеха 282 ученици от всички класове, разпределени в 63 отбора с индивидуален ментор. Менторите са възпитаници на ТУЕС или част от екипа на доказани IT компании, подкрепящи събитието.
За първа година бе включен и ментор по презентационни умения – Виктория Димитрова.
Основната дискутирана тема в рамките на събитието бе „Сигурност“ с разделение на няколко подтеми:
- Data security: защита на информация/данни, нежелани потребители;
-IoT/Smart home security: защита чрез и на Internet of Things система от нежелани инциденти;
- Physical security: защита на физическото измерение на света;
-Security by design: защита на всяка една разработка от грешки, неподходящо поведение и нежелан достъп до компонентите;
- Sport security: как да предпазим спортуващи хора на професионално и любителско ниво от инциденти, травми и злополуки.
Hack TUES 9 завърши на 11 март 2023 г., като в този ден отборите предадоха своите разработки.
Полуфиналът бе разделен на 7 паралелни кръга, като всеки от тях се излъчиха по 3 от 9 отбора от 5-членно жури. А на самия финал победителите бяха излъчени измежду 14 отбора.
Раздаването на наградите започна с партньорите на събитието, а именно с А1 България. Техният представител Васил Нейчев връчи наградата на отбор 4090.
Вижте и кои са отборите, заемащи челните три места:
- 3-то място грабна отбор „Баладжинатор”. Техният проект има за цел да даде в реално време състоянието на пътната настилка по пътищата;
- На 2-ро място се класира отбор „False Positive”, които представиха своя проект за уеб приложение, поставящо потребителя на мястото на хакер, успял да влезе в чужд компютър;
- 1-во място: Отборът победител е „4090“. Те създадоха проекта PhishMe, включващ дубликатор на статични и динамични уеб приложения с цел фалшификация на формуляри за събиране на данни, динамично редактиране на статистика за изпратените и успешните атаки. Това е вътрешна оценка на подготовката на служителите за справяне с phishing атаки с цел превенция на изтичане на конфиденциални данни както и анализиране на нуждата от обучение.
Повече информация за Технологично училище „Електронни системи“, гр. София, както и за новите проекти и инициативи на учебното заведение, бихте могли да намерите в микросайта в Борса.bg.
Източник на снимковия материал: ТУЕС
За да добави обява е нужно да се регистрирате