Абонирай се безплатно
За Бюлетина на Инженер.bg с най-новото и най-интересното от бранша!
Техническият университет – Габрово е наследник и духовен продължител на идеите на народните будители, създали в Габрово първото светско училище.
Идеята за създаване на висше училище в града, предшественик на днешния Технически университет, датира от 40-те години на ХІХ век. Тя е формулирана от българския просветител и учен Васил Евстатиев Априлов и неговия съратник Никола Стоев (Стефанов) Палаузов. Статут на технически университет ТУ-Габрово придобива с решение на НС на Република България от м.юли 1995 г.
Днес в университета се обучават средно 5400 студенти годишно в бакалавърска и магистърска степен, в т.ч. и чужденци. Учебният процес се осъществява по учебни планове, адаптирани към европейските образователни стандарти.
Зрелостниците могат да изберат да се обучават в някоя от следните специалности:
Факултет „Eлектротехника и електроника“:
- Автоматика, информационна и управляваща техника;
- Електроенергетика и електрообзавеждане;
- Електроника;
- Комуникационна техника и технологии;
- Компютърни системи и технологии.
Факултет „Машиностроене и уредостроене“:
- Дизайн, техника и технологии в текстила;
- Компютърни технологии в машиностроенето;
- Мехатроника;
- Отоплителна, вентилационна, климатична и газова техника;
- Технология на материалите и материалознание;
- Компютърен дизайн в индустрията;
- Техника и технологии за опазване на околната среда.
Стопански факултет:
- Индустриален мениджмънт.
Университетът притежава голяма и модерна материална база, която е предпоставка за качествено обучение на студентите.
Технически университет – Габрово
Адрес: Габрово 5300, ул. „Х. Димитър“ 4
Телефон: 066/801 219
E-mail: info@tugab.bg
Университетски кариерен център
Адрес: Габрово 5300, ул. „Х. Димитър“ 4, стая 3210
Телефон: 066/827 578 – доц. д-р инж. Стефан Иванов
Е-mail: st_ivanov@abv.bg
На 18 май 2023 г. в Техническия университет (ТУ) – София, филиал Пловдив се проведе информационен ден по проект Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“, финансиран от Оперативна програма (ОП) „Наука и образование за интелигентен растеж“ и съфинансирана чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, научи Борса.bg от учебното заведение.
„Категорично не съм съгласен с твърденията на някои мои колеги, че трябва да забраняваме изкуствения интелект при обучението в училищата, университетите, образователните институции или в работата ни....
„Категорично не съм съгласен с твърденията на някои мои колеги, че трябва да забраняваме изкуствения интелект при обучението в училищата, университетите, образователните институции или в работата ни. Напротив, мисля, че трябва да се научим да го използваме по най-добрия начин за нас, да свикнем с него като с наш асистент и консултант, както се научихме с калкулаторите преди много години, за да имаме успехи в бъдеще“, коментира доц. Алдениз Рашидов от ТУ – Габрово пред Инженер.bg относно навлизането на AI и дигитализацията в съвременното образование. Какви ползи крият тези тенденции и колко точно „умен“ може да е изкуственият интелект, вижте в неговия коментар.
Технически университет (ТУ) – Габрово взема участие в почти всички големи проекти на оперативните програми в България, свързани с наука и образование, научи Борса.bg от БТА. Благодарение на Оперативна програма (ОП) „Образование за интелигентен растеж" е създаден Технологичен парк към ТУ – Габрово, включващ общо 18 лаборатории с общо 4 големи комплекса. Това са Център за компетентност „Интелигентни, мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“, Център за върхови постижения „Национален център по мехатроника и чисти технологии“.
Стартът на 22-рото издание на форума „Национални дни на кариерата“ ще бъде даден на 1 април 2023 г., научи Борса.bg от Технически университет(ТУ) – Габрово, а в учебното заведение изложението ще се проведе на 6 април от 10:00 до 14:00 ч. в сградата на Университетската библиотека. Студентите ще могат да се включат както присъствено така и онлайн, за да се срещнат с водещи работодатели от региона и страната. Тази година „Национални дни на кариерата“ се провеждат под надслов „Намери пътя към мечтаната кариера“. За първи път тази година регистрацията за присъствени събития дава възможност за директно споделяне на CV-то с работодатели – максимално лесно и с още по-голям шанс за посетителите да се откроят.
Здравейте, колеги! В седмицата на любовта и виното искаме да Ви представим последните и най-любопитни акценти от изминалите седем дни в рубриката „Борса.bg в 60 секунди“! В категория „In Brief”можете да прочетете какво сочат предварителните данни за продажбите на Bosch. Също така имате възможността да научите за предстоящия бизнес форум в Бургас и други интересни новини! Какви са новостите в ТУ – Габрово и ТУЕС – София ще разберете от нашите „Академичните новини“. А какви инвестиционни проекти подготвят нашите съседи на Балканите, проследете на BalkanEngineer.com! Научете повече и за онлайн търговията в нашата рубрика „Тенденции в електронната търговия“ на ПромоТех.bg! Приятно четене!
Проведе се първото бизнес събитие от поредицата, част от програмата Gabrovo ICT. Организатори на форума са Община Габрово, Регионален Иновационен Център „Амбициозно Габрово“, Технически университет (ТУ) – Габрово, Габровска търговско-промишлена палата, Областен информационен център – Габрово и Областна администрация Габрово. Представители на бизнеса, науката, местната и държавната власт се събраха, за да обсъдят новите възможности за финансиране и сътрудничество, да се запознаят с добри примери, иновативни решения и актуалните данни за регионалния икономически профил. Форумът откри г-жа Таня Христова, кмет на Община Габрово.
От 3 до 5 февруари 2023 г. в Дома на хумора и сатирата в Габрово ще се проведе петото издание на „Gabrovo Game Jam“, част от най-големия хакатон за разработка на игри в света – „Global Game Jam“, научи Борса.bg от Технически университет(ТУ) – Габрово. Партньор на инициативата е катедра „Компютърни системи и технологии“ при ТУ – Габрово, а спонсор е глобалната агенция за дигитални платформи FFW. Дистанционната форма на събитието ще се състои от 30 януари до 5 февруари 2023 г. Реализацията на събитието разчита на регионално и национално сътрудничество между организации от сферата на информационните технологии, културата и образованието.
Технически университет (ТУ) – Габрово сключи партньорство с МД Електроник България по време на работна среща с г-н Ивелин Георгиев, главен изпълнителен директор на компанията. Той представи възможностите за стаж и стипендиантската програма на компанията. Г-н Георгиев се запозна с лабораторните комплекси на Технологичния парк и на ТУ – Габрово. Домакини на срещата бяха проф. Илия Железаров, ректор на ТУ – Габрово и доц. Доброслав Данков, директор на Университетския кариерен център.
Здравейте, колеги! В последния месец на годината новините неспирно продължават да валят! Запознайте се с водещите новинарски акценти от изминалата седмица, част от които са свързани с ускоряването одобрението на проекти за ВЕИ и развитието на сектора у нас. Бъдете информирани и за технологичния академичен свят. Не пропускайте селекцията от интересни инвестиционни новини на BalkanEngineer.com. А повече за тенденциите в електронната търговия ще откриете на ПромоТех.bg! Останете информирани с Инженер.bg!
В Технически университет (ТУ) – Габрово за 22-ра поредна година се проведе международната научна конференция „УНИТЕХ 2022“, в която учени от страната и чужбина представят своите разработки и постижения, научи Борса.bg от учебното заведение. Официалното откриване на събитието се състоя в конферентната зала на библиотеката на университета. А сред гостите бяха директори на институти на БАН, ректори на български университети, учени и представители на бизнеса.
На 26 май 2022 г. във филиал Пловдив на Техническия университет – София (ТУ – София) се проведе информационен ден за напредъка по проект Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“, финансиран от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ и съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие. Участие в събитието взеха представители на местни компании, асоциирани партньори и екипът за управление на проекта, съобщиха за Борса.bg от Технически университет – Габрово. В рамките на проекта са предвидени няколко дейности, чрез които ще се постигне основната цел за изграждане на устойчиво функциониращ национален център по компетентност, в който трите страни на „триъгълника на знанието“ – образование, научни изследвания и бизнес, са в ефективно и динамично взаимодействие. Като първи етап са предвидени реконструкция и модернизиране на сгради или части от тях в ТУ – Габрово, ТУ – София, филиал – Пловдив, СУ „Св. Климент Охридски“ и Институтът по роботика при БАН. На този етап по дейността са сключени договори на обща стойност 4 669 528 лв.
Технически университет – Габрово (ТУ – Габрово) ще отбележи 24 май с поредица от събития, съобщиха за Борса.bg от учебното заведение. Първото от тях ще бъде на 19 май от 15.00 часа в университетската библиотека. Академично слово към студентската и научна общност ще отправи доц. д-р Ива Трифонова от Кирило-Методиевския научен център към БАН, а изложбата „Църквата в Самуилова България. Корени и наследство“ е предоставена от центъра специално за събитието. На мероприятието ще бъдат наградени студенти за своите постижения и отличен успех. Бившите и настоящи преподаватели и служители също ще получат признателност за дългогодишната си дейност в академичната среда. Следващото събитие ще бъде на 20 май, когато ТУ – Габрово и Студентският съвет към университета ще организират традиционния спортен празник, който ще се проведе в местността „Соколски манастир”. Спортното мероприятие има за цел да популяризира спорта, туризма, активния и здравословен начин на живот сред младите хора.
Проектът на Технически университет – Габрово (ТУ – Габрово) за основен ремонт на т. нар. „битова къща“, разположена между Учебен корпус 1 (Интеграла) и Технопарка, ще бъде финансиран по проект „Красива България“, съобщиха от учебното заведение. Предвижда се полагане на топлоизолация по фасадите, подмяна на улуци и водосточни тръби, нова дограма и врати, вътрешен ремонт, нови електрически и ВиК инсталации и вертикална планировка. Ще бъде изградена рампа за хора с увреждания, нови настилки и стъпала, включено е оборудване за санитарните помещения и доставка на термопомпен агрегат въздух/вода.
Технически университет – Габрово (ТУ – Габрово) благоустрои територията до Учебен корпус 1 (Интеграла. Обектът е с площ от десет декара и бе завършен в края на 2021 г. Дейностите бяха съфинансирани от ТУ – Габрово и Министерството на труда и социалната политика по програма „Красива България“. В рамките на инициативата алеите бяха рехабилитирани с нови настилки, тротоари и стъпала. Поставени бяха пейки, пикник маси, велосипедни стойки и съдове за отпадъци. Мястото бе осветено с инсталирана система за видеонаблюдение. Освен това бе монтирана и зарядна станция за електромобили.
За поредна година Технически университет – Габрово (ТУ – Габрово) организира международната научна конференция УНИТЕХ, съобщиха от учебното заведение. Двадесет и първото издание на престижния научен форум се проведе в технологичния парк на ТУ – Габрово и в него взеха участие председателят на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски, директори на институти на Академията, представители на ТУ – Габрово, ректори на други български университети, учени, както и представители на бизнеса. Чуждестранни и български гости се включиха в откриването на конференцията чрез платформата Microsoft Teams.
На 2 ноември 2021 г. Технически университет – Габрово бе домакин на работна среща с представители на Хуауей Технолоджис България, научи Борса.bg от учебното заведение. Целта на срещата бе запознаване с лабораториите в Технологичния парк на ТУ – Габрово, както и възможностите за развиване на сътрудничество в областта на проектната, научноизследователската и развойна дейност. В рамките на посещението бе подписан и меморандум за сътрудничество, чиято цел е талантливи студенти от Технически университет – Габрово да се възползват от стажантската програма „ICT Talents Training – Huawei SFTF Scholarship Program“.
На 22 октомври 2021 г. в Технически университет в Габрово (ТУ – Габрово) се състоя работна среща между ректорите на Медицински университет – Плевен (МУ– Плевен), Великотърновски университет „Св. Св. Кирил И Методий“ и ТУ – Габрово и ръководителите на Центровете за компетентност към учебните заведения, съобщиха за Борса.bg от ТУ – Габрово. Целта на срещата бе ректорите на трите големи висши училища в региона да подпишат договори за сътрудничество за реализиране на съвместна образователна, научноизследователска и развойна дейност. Ректорите споделиха, че партньорството ще доведе до устойчиво икономическо и социално развитие на региона чрез предлагане на висше и професионално интердисциплинарно образование в областта на техниката, технологиите и социалните дейности, отговарящо на изискванията на пазара на труда.
Технически университет - Габрово ще бъде домакин на тринадесетото издание на събитието Дни на кариерата: ИТ, Комуникации и Аутсорсинг, съобщиха от учебното заведение. Организатор на кариерния форум, който ще се проведе на 21 октомври от 10:00 ч., е Job Tiger. Събитието ще срещне търсещите работа и стаж студенти, млади и опитни специалисти с представители на водещи фирми в секторите ИТ, комуникации и аутсорсинг. На 20 октомври т.г. от 11:00 до 17:00 ч. ще се състои Виртуалният ден на форума, който ще включва онлайн срещи с работодатели на платформата на Brazen Technologies.
Ние, от Инженер.bg, вярваме, че да си инженер е не просто професия, а титла и призвание. Ето защо с гордост обявяваме старта на най-новата ни рубрика „Не е скучно да си инженер“, в която ще Ви представим възпитаници на българските висши технически учебни заведения, които имат сериозни постижения и са постигнали обществена значимост в своите области. Удоволствие за нас е като първи гост да Ви запознаем с инж. Николинка Хинкова, възпитаник на Технически университет – Габрово. А на какво тя е посветила дейността си и как инженерното образование ѝ е помогнало, четете в следващите редове.
На 14 септември 2021 г. в Аулата на Лесотехнически университет (ЛТУ) се проведе пресконференция, на която бе представен проектът „Модернизация на висшето образование по устойчиво използване на природните ресурси в България“, финансиран по Приоритетна ос 2 „Образование и учене през целия живот“ на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020 г., съобщиха за Борса.bg от Технически университет – Габрово. Събитието откри ректорът на ЛТУ – чл. кор. проф. дн Иван Илиев, а основните параметри, цели, дейности и очаквани резултати бяха представени от ръководителя на проекта проф. Томов.
На 14 септември 2021 г. 13:00 ч. ще се проведе пресконференция по повод стартирането на проект BG05M2ОP001-2.016-0022 “Модернизация на висшето образование по устойчиво използване на природните ресурси в България”, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г. Един от основните акценти на проекта е изграждането на устойчива връзка между висшето образование и бизнеса, която да допринесе за създаване на благоприятна среда за кариерно развитие на преподавателите и обучаемите.
Проектът е на стойност над 4 млн. лв. и предвижда разработване и въвеждане на 6 иновативни съвместни магистърски програми, на дигитално образователно съдържание, електронни ресурси и облачни технологии в образователния процес за обучение в хуманитарни и социални науки; професионално развитие на преподавателите и подобряване на уменията им за използване на ИКТ – базирани иновационни образователни технологии; развитие на иновативния потенциал на ВТУ чрез интернационализация и участие в мрежи.
Регионалният иновационен център „Амбициозно Габрово“ представи първи прототип на умна къща за разделно събиране на отпадъци. Идеята е реализирана с подкрепата на преподаватели и студенти от висшето учебно заведение и Община Габрово. Къщата се захранва от слънчева енергия и съобщава, когато отделенията ѝ са пълни и трябва да бъде почистена, а разпиляването на отпадъците се предотвратява от затворено помещение с контролиран достъп. Изобретението, което ще бъде инсталирано на територията на общината, ще улесни и оптимизира процесите по събиране, извозване и преработка на отпадъците.
На 16 юли 2021 г. Централната лаборатория за приложна физика към Българската академия на науките (БАН) в Пловдив организира информационен ден, на който представи новата си лаборатория „Индустриални нанотехнологии“. Тя е финансирана по проект №BG05M2OP001-1.002-0023 „Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии“, научи Борса.bg от Технически университет – Габрово (ТУ – Габрово).
Централната лаборатория за приложна физика към Българската академия на науките (БАН) в Пловдив показа модерно оборудване от ново поколение, с което разширява дейността си и помага на десетки компании за трансфер на научни постижения, научи Борса.bg от U4avplovdiv.com. Центърът е специализиран в нанотехнологиите и защитните покрития на различни инструменти и материали, произведени от метал. Лабораторията е снабдена и със сканиращ електронен микроскоп, чиято стойност възлиза над 1 млн. лв. Той е единствен по рода си в България и Източна Европа.
„Инженерната професия е преди всичко творческа и ще бъде все по-търсена“ Инж. Христо Гилищаров Иновативна лаборатория, оборудвана с робот FANUC, отвори врати в Технически университет – Габрово, а...
Иновативна лаборатория, оборудвана с робот FANUC, отвори врати в Технически университет – Габрово, а официалното ѝ откриване се проведе вчера, 14 юли 2021 г., в присъствието на редица официални гости, партньори и студенти в учебното заведение. Японският робот е дарение от ФАНУК България, а специален гост на събитието бе инж. Христо Гилищаров, управител на дружеството на японския технологичен лидер в България. Екип на Инженер.bg също присъства на церемонията, а днес ще Ви разкажем какво заявиха официалните лице за най-новите тенденции в образованието и Индустрия 4.0.
Проектиране и разработване на системи с гласово управление в ТУ – Габрово, или как студентите се подготвят за Индустрия 4.0 Навлизането и внедряването на Индустрия 4.0 в индустриалните предприятия, а...
Навлизането и внедряването на Индустрия 4.0 в индустриалните предприятия, а също така и настъпващата дигитализация в различни сфери на човешката дейност, поставят нови задачи и предизвикателства пред висшите училища. Изключение не прави и Технически университет – Габрово. Ето защо Инженер.bg се обърна към учебното заведение, за да коментираме заедно какви са тенденциите в образованието, наложени от концепцията за Четвъртата индустриална революция. „Платформата Индустрия 4.0 в същността си размива физическите, цифровите и биологичните граници. Киберфизическите системи, като основен компонент на Индустрия 4.0, свързват вградените системни производствени технологии и интелигентните производствени процеси към новите технически решения“, заяви доц. д-р инж. Алдениз Рашидов – директор на център за електронно и дистанционно обучение в ТУ – Габрово. Вижте неговия коментар по темата в следващите редове.
На 27 и 28 юни 2021 г. в град Кавала, Гърция, се проведе първата транснационална партньорска среща по проект „Общност за повишаване на квалификацията на инженерно-техническия персонал чрез активно учене“ (allCUTE). Проектът е финансиран по програма „Еразъм+“, а Технически университет – Габрово (ТУ – Габрово) е водеща организация в него. В работната среща участваха партньори от България, Гърция, Полша, Сърбия, сред които четири университета, предлагащи инженерно обучение – Технически университет – Габрово, Hellenic International University, Politechnika Gdanska, University of Nis, четири търговско-промишлени палати от Габрово, Кавала, Гданск и Ниш, и Клъстър „Тракия икономическа зона“.
В края на месец юни т.г. Технически университет – Габрово (ТУ – Габрово) стартира благоустрояване на площ от около 10 декара между Корпусите 1 и 5. Проектът е на стойност 274 287 лв., като прилежащата алейна мрежа ще бъде основно рехабилитирана с нови настилки, тротоари и стъпала. Освен това ще се почисти неподдържаната растителност и мястото ще се затреви, научи Борса.bg от университета. В проекта е включено още парково обзавеждане с пейки, пикник маси, велосипедни стойки и съдове за отпадъци. Ще бъдат монтирани LED осветители, видеонаблюдение, поливна система и зарядна станция за електромобили.
Ректорът на Технически университет – Габрово, проф. д-р инж. Илия Железаров, официално преряза лентата на реставрираната и обновена сграда на бившия девически колеж „Свети Йосиф“, която се помещава 3-ти корпус на филиал Пловдив на Технически университет – София. Реставрираната сграда разполага с 20 научни лаборатории, оборудвани с апаратура на обща стойност 2 883 141 лева, съобщиха за Борса.bg от Технически университет – Габрово. Средствата за реставрация на сградата възлизат на 2 652 645 лева.
Истинска чест за нас е да посрещнем като гост в специалната ни празнична рубрика, посветена на ректорите на висшите технически учебни заведения у нас – проф. д-р инж. Илия Железаров от Технически университет – Габрово (ТУ – Габрово), който сподели с нас за своите студентски години, както и за вдъхновението от съвместната си дейност със своите по-млади колеги. Повече за многобройните проекти на ТУ – Габрово с бизнеса и международни академични институции, възможно ли е дистанционното техническо обучение и още интригуващи акценти, вижте в следващите редове...
Наближаващият 24 май е повод да се обърнем не само към историческите извори, потвърждаващи многовековните писмени традиции на народа ни, но и да помислим за личното ни възприятие за празника, както и за бъдещето на образованието. Ние, от Инженер.bg, избрахме да го направим заедно със съвременните будители, които ни водят по светлия път на знанието. Истинска чест за нас е да посрещнем първия гост в специалната ни празнична рубрика, посветена на ректорите на висшите технически учебни заведения у нас – проф. д-р инж. Илия Железаров от Технически университет – Габрово (ТУ – Габрово), който сподели с нас за своите студентски години, както и за вдъхновението от съвместната си дейност със своите по-млади колеги. Повече за многобройните проекти на ТУ – Габрово с бизнеса и международни академични институции, възможно ли е дистанционното техническо обучение и още интригуващи акценти, вижте в следващите редове...
С наближаването на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура – 24 май, се замислихме за ценностите, които той въплъщава и за чувствата, които предизвиква у нас. Затова посвещаваме идните майски дни на словото, чрез което разказваме за необятния технически свят и се пренасяме в непознати географски ширини или времеви измерения, както и на съвременните будители, които посяват „семето“ на знанието у младите хора. За да отбележим празника подобаващо, сме подготвили специална поредица от интригуващи материали, свързани с книжовността и културата.
На 24 април 2021 г. студентите на Технически университет – Габрово (ТУ – Габрово), преподаватели и служители посадиха 50 широколистни фиданки – дъб, осигурени от Държавното горско стопанство – Габрово, научи Борса.bg от учебното заведение. Дръвчетата бяха засети на площ от близо 500 m² в близост до Корпус 2 на университета. Събитието бе организирано от Студентски съвет на Технически университет – Габрово като част от инициативата „Да засадим дърво, да възродим българската гора“.
На 8 април 2021 г. от 11 часа ще се проведе един от най-големите кариерни форуми у нас - „Национални дни на кариерата“, научи Борса.bg от Технически университет – Габрово (ТУ-Гарово). Учебното заведение е партньор на събитието.
Ректорът на Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) и г-н Иван Христофоров, директор на Програма SOS Детско селище Велико Търново – Габрово – Трявна, подписаха договор за сътрудничество и съвместна дейност, информираха за Борса.bg от учебното заведение. Договорът за сътрудничество и съвместна дейност регламентира съвместната дейност между ТУ-Габрово и управляваните от SOS Детско селище социални услуги, която се развива от дълго време. Той отваря нови възможности пред двете институции, свързани с развитие на съвместни проекти, обмен на обучители и възможност за реализиране на част от семинарните занятия на студенти от специалност „Социални дейности“ на територията на управляваните услуги от Програма SOS Детско селище.
Оценките от матурите по български език и литература, математика, история и цивилизации, география и икономика, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, чужд език и по някои от останалите предмети ще могат да се използват за вход в 41 висши училища за учебната 2021-2022 година за кандидатите, завършили средното си образование след 2008 г. Сред тях е и Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово), информираха за Борса.bg от учебното заведение. Оценките от държавните изпити за придобита степен на професионална квалификация или защита на дипломна работа също ще могат да се използват при кандидатстване.
Проектът на Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) за благоустрояване на територията до Учебен корпус 1 (Интеграла) ще бъде финансиран по проект „Красива България“ – част от програмата на МТСП за намаляване на безработицата и стимулиране на заетостта в страната, съобщиха за Борса.bg от учебното заведение. По план строително-ремонтните дейности ще обхванат площ около 10 декара между учебните корпуси 1 и 5. Предвидено е обновяване на паркинг зоната, а прилежащата алейна мрежа ще бъде основно рехабилитирана с нови настилки, тротоари и стъпала. Включено е парково обзавеждане с пейки, пикник маси, велосипедни стойки и съдове за отпадъци. Неподдържаната растителност ще бъде почистена и на нейно място ще се направи затревяване и засаждане на дървесни и храстови видове. Ще бъдат монтирани LED осветители, видеонаблюдение и поливна система, които сега липсват.
Вече можете да направите 3D виртуална разходка и да разгледате кампуса, лабораториите и учебните зали на Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово), информираха за Борса.bg от учебното заведение. „Предлагаме Ви алтернативен начин да се запознаете с нашите факултети и да разгледате уникалните ни лаборатории. Желаем Ви приятно разглеждане“, коментираха от ТУ-Габрово. Виртуалната реалност е допълнена от снимки с високо качество и клипчета. Предстои добавянето на визуална информация за съвременните лаборатории и уникалното оборудване в Технологичния парк на университета.
Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) и Професионална техническа гимназия (ПТГ) „д-р Никола Василиади“ подписаха споразумение за партньорство, информираха за Борса.bg от габровския университет. Чрез споразумението двете габровски учебни заведения ще реализират съвместни инициативи и партньорство при провеждане на интегративни уроци на ученици от различните специалности в училището с преподаватели от ТУ-Габрово. Те ще осъществяват съвместно клубните занимания по интереси. Предвижда се и разработване на сборник-наръчник за учениците от техническата гимназия в подкрепа на дуалното обучение по специалността „Мехатроника“. Двете образователни институции ще си партнират и в осъществяване на иновативно обучение в най-новата дуална специалност – „Електрически превозни средства“ и при разработването на учебни планове, програми и учебни помагала в подкрепа на новите технически дисциплини в училището.
Проектът „Разработване на иновативни подходи за професионално образование с цел стимулиране на кариерната реализация и обучението в сферата на науката, технологиите, инженерството и математиката“ на Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) е отличен със сертификат за качество, информираха за Борса.bg от учебното заведение. Проектът е финансиран по програма „Еразъм+“, ключова дейност 2: „Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики“, сектор: „Професионално образование и обучение“. Координатор на проекта е габровският университет, а партньори са утвърдени университети, изследователски организации и професионални гимназии от България, Италия, Словакия и Гърция. Проектът е насочен към създаване на иновативни средства за преподаване и учене в средното професионално образование и обучение.
Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) разширява присъствието си в актуализираната Национална пътна карта за научна инфраструктура за периода 2020-2027 година, която беше приета на заседание на Министерски съвет в началото на месец декември 2020 г., информираха за Борса.bg от учебното заведение. Първата Националната пътна карта за научна инфраструктура е разработена през 2010 г. с цел пълноценно участие в Европейското научноизследователско пространство и осигуряване на привлекателна среда за българските и чуждестранните изследователи да работят и развиват научна дейност. Тя се обновява регулярно. ТУ-Габрово се включва в пътната карта през 2014 г. и е първият университет извън столицата София, включен като координатор в нея.
На 27 и 28 ноември 2020 г. за поредна година се състоя Европейската нощ на учените, а поради противоепидемичните мерки, наложени, за да се ограничи разпространението на COVID-19, тазгодишното събитие се проведе виртуално, научи Борса.bg от организаторите. Събитието се провежда ежегодно в цяла Европа и цели науката да стане по-достъпна за широката публика. Тази година у нас то се излъчи в 50 канала в социалните мрежи, в които се представиха над 200 онлайн научни събития. В Европейска нощ на учените се включиха университети от цялата страна, сред които Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово), Русенски университет (РУ) „Ангел Кънчев”, Софийски университет (СУ) „Св. Кл. Охридски” и др. Събитието отбеляза своя 15 годишен юбилей с наситена дигитална програма, чрез която всеки, който проявява интерес, можеше да се превърне в учен за една вечер и да открие с какво се занимават изследователите и как това влияе на останалия свят.
На 20 ноември т. г. с официална церемония Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) откри модерен Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“, информираха за Борса.bg от учебното заведение. ТУ-Габрово е водеща организация по проекта и работи съвместно с Технически университет – София, Технически университет - Варна, Софийски университет „Св. Кл. Охридски” – Факултет по химия и фармация, Институт по роботика – БАН, Институт по електроника – БАН и Централна лаборатория по приложна физика – БАН. Проектът е на обща стойност 23 569 719, 17 лева и е финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие.
В края на октомври т. г. проф. Железаров и проф. Александров от Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) са провели работна среща с ръководството на Община Козлодуй, на която са обсъдени нови форми на сътрудничество между двете институции, научи Борса.bg от учебното заведение. По време на срещата проф. Железаров и проф. Александров са представили възможностите за обучение в ТУ-Габрово и са отправили конкретни предложения за сътрудничество между двете институции. На срещата са разгледани и възможностите за стартиране на обучение по специалността „Индустриален мениджмънт”.
Технически университет-Габрово (ТУ-Габрово) проведе Ден на отворените врати по повод инициативата „Национални дни за учене през целия живот“, научи Борса.bg от учебното заведение. Събитието се проведе комбинирано – присъствено в конферентната зала на библиотеката на ТУ-Габрово и в онлайн среда в платформата Microsoft Teams. Официални гости на събитието в университета бяха представители на министерства, регионални управления на образованието, директори, учители и ученици от цялата страна. Преподаватели от различни катедри и студенти представиха своите лаборатории и най-нови разработки онлайн.
За поредна година Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) ще бъде домакин на националния форум „Дни на кариерата – ИТ, комуникации и аутсорсинг“, информираха за Борса.bg от учебното заведение. Събитието ще се състои на 20 октомври 2020 г.
Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) започва работа по пет нови проекта, финансирани по програмите „Еразъм+“ и „Хоризонт 2020“ на Европейската комисия, информираха за Борса.bg от учебното заведение. По четири от тях университетът е водеща организация, а в единия е партньор. През новата академична година освен участие в мобилност на преподаватели и студенти в Европейския съюз се предвижда и обмен на студенти между ТУ-Габрово и университети от страни извън него. Проектът ще се реализира за първи път в габровския университет.
Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) тържествено отбеляза началото на академичната година, научи Борса.bg от учебното заведение. По време на церемонията ректорът на университета проф. д-р Илия Железаров напомни за новите образователни инициативи и предстоящото откриване на втория по големина Технологичен парк в страната, както и стотиците възможности, които очакват всички студенти. След церемонията студентите от всички специалности получиха указания за организацията на учебния процес от обучаващите катедри. На този етап учебното заведение предлага хибридна програма, която включва както онлайн, така и присъствено обучение.
Новата академична година за студентите от задочна форма на обучение в Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) ще започне дистанционно на 28 август 2020 г., съобщиха за Борса.bg от учебното заведение. Лекциите и семинарните упражнения ще се провеждат в електронната платформа Microsoft Teams. Ръководството на университета предвижда възможност лабораторните занятия на студентите да се проведат присъствено в периода 8 – 13 септември 2020 г. при спазване на всички противоепидемични мерки. ТУ-Габрово очаква и своите първокурсници. 500 са младежите, които вече са се записали след третото класиране за вход в университета.
В продължение на три дни учени от Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) и Института по Електроника при Българска академия на науките (БАН) се обучаваха да работят с иновативната инсталация Evobeam cube 400 за електроннолъчево заваряване и модификация на материали, информираха за Борса.bg от учебното заведение. Evobeam cube 400 е напълно автоматизирана и позволява да се извършват технологични дейности в стандарт 4.0, свързан с модернизацията и конкурентоспособността на българската икономика. Иновативната апаратура е на стойност 821 449 лева и е закупена по проект на Центъра за компетентност „Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии".
И тази година националният форум „Дни на кариерата – ИТ, комуникации и аутсорсинг“ ще събере студенти и млади специалисти с работодатели от сектора в Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово), научи Борса.bg от учебното заведение.
Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) е един от 13-те български университета, които участват в престижната международна рейтингова класация U-Multirank, научи Борса.bg от учебното заведение. През 2020 г. ТУ-Габрово е водещ в индикатора „трансфер на знания“ и в индикатора „изследвания“. Международната рейтингова класация на висшите училища съпоставя университетите по пет ключови показателя: преподаване и учене, научни изследвания, трансфер на знания, международна ориентация, регионална ангажираност.
Полско-български екип от учени от Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) и Технологическия университет в полския град Келце създадоха умен пожарогасител, който разпознава огъня с изкуствен интелект и го гаси със звук, информираха за Борса.bg от ТУ-Габрово. Според SWОT анализ на Полската група за подкрепа на иновациите разработката е с висок потенциал за прилагане в различни сфери на живота. Екипът е съставен от доц. Стефан Иванов от катедра „Автоматика, информационна и управляваща техника“ на ТУ-Габрово и неговият докторант инж. Станко Станков, както и д-р Яцек Вилк-Якубовски и Павел Ставчик от Полша.
За да отговори на очакванията на кандидат-студентите и на ограниченията, които се създадоха вследствие на епидемиологичната обстановка и извънредното положение в страната, Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) ще предложи дистанционни онлайн изпити за всички, които желаят да кандидатстват в учебното заведение, съобщиха за Борса.bg от габровския университет. Предварителните тестове ще се проведат в специалната университетска информационна система. В нея кандидатите за студенти могат да се регистрират, да посочват желаната специалност и заплащат изпитните такси.
Студенти от Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) са сред финалистите в най-големия хакатон (технологично събитие) у нас „Как да хакнем кризата в България“, посветен на решаването на проблемите, предизвикани от коронавируса COVID-19, информираха за Борса.bg от учебното заведение. Събитието се проведе между 27 и 29 март т. г. Отборът-финалист се казва „Book4later“ (Резервирайте за по-късно). Идеята е да се изгради портал, в който хора могат да закупят опция да посетят избрана от тях дестинация и да го направят в бъдеще.
Двама бивши възпитаници на Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) са разработили уникална иновация в областта на машиностроенето, информираха за Борса.bg от учебното заведение. Това са конструкторът Мирослав Недялков и програмистът Красимир Кръстев, които в момента работят като инженери във фирма Мехатроника АД. Фирмата прави машини, които произвеждат ламинатни туби. Тубите се пълнят с различни продукти според желанието на клиента – паста за зъби, боя за коса и др. Машината, която двамата инженери разработват в момента, е добавка към по-голямата техника.
В края на февруари т.г. в заседателната зала на библиотеката при Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) се проведе семинар по киберсигурност с участието на израелски експерти, информираха за Борса.bg от учебното заведение. През двата дни на събитието студенти, преподаватели, ИТ специалисти и служители по сигурността на информацията са се запознали с видовете кибер атаки, рискове, заплахи и как различните системи са изложени на опасност. Участниците са научили как да увеличат и да подобрят защитната среда на организациите. Представени са и примери за мащабни хакерски пробиви в редица европейски държави и реакциите за противодействието им.
Проф. д-р инж. Илия Железаров е новият Ректор на Технически университет – Габрово, информираха за Борса.bg от учебното заведение. Той е избран от Общото събрание на университета в края на месец декември 2019 г. за мандатния период 2019-2023 г. Проф. д-р инж. Илия Железаров е завършил ВМЕИ-Габрово през 1994 г., специалност „Механично уредостроене“. От 1995 г. той е асистент, а по-късно старши асистент (1998 г.) и главен асистент (2006 г.) по „Метрология и измервателна техника“ в катедра „Машиностроене и уредостроене“ на Технически университет – Габрово. От 2007 г. проф. Железаров заема длъжността доцент, а от 2019 г. е професор в областта на метрологията и метрологичното осигуряване.
Здравейте, колеги! През изминалата седмица ви информирахме за редица новини в сферата на бизнеса у нас и на Балканите, както и в академичния свят. АУБ и ТУ-Варна проведоха Ден на отворените врати, ПГ „Велизар Пеев“ – Своге взе участие в БУЛПЕК, а фирма Панхим откри нов цех за екструдиране на листове. За тези и още новини в областта на инвестициите, човешките ресурси и образованието можете да научите от традиционния ни седмичен обзор „Борса.bg: За бизнеса от изминалата седмица в 60 секунди“ или на www.борса.bg.
Тази година Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) отбелязва 55 години от своето основаване, научи Борса.bg от учебното заведение. Университетът ще отбележи своята годишнина в 17:00 ч. на 14-ти ноември с официална церемония в зала „Възраждане” на Община Габрово. А точно в 20:00 ч. всички гости ще се насладят на тържествена заря пред сградата на общината. Техническият университет – Габрово е наследник и духовен продължител на идеите на народните будители, създали в Габрово първото светско училище. Идеята за създаване на висше училище в града, предшественик на днешния Технически университет, датира от 40-те години на ХІХ век.
Здравейте, колеги! Разбрахте ли, че започна кандидатстването за Наградите на БАИТ, а на 14 и 15 ноември в Пловдив ще се проведе форумът „БЕЗ аварии“? В УАСГ бе открита нова лаборатория към катедра „Пътища и транспортни съоръжения“, а Монделийз стартира своята ежегодна стажанстска програма. Това бяха само част от новините, за които ви информирахме през изминалата седмица. Още акценти от бизнеса и академичния свят можете да прочетете в традиционния ни седмичен обзор „Борса.bg: За бизнеса от изминалата седмица в 60 секунди“.
В края на месец октомври т. г. проф. дтн. инж. Райчо Иларионов, ректор на Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово), е бил на работно посещение в гр. Тойоаке, Япония, научи Борса.bg от учебното заведение. В Япония проф. Иларионов се е срещнал със студенти и преподаватели от Университет „Сейджо“ – Тойоаке“. На срещата е обсъдена възможността за стартиране на съвместна магистърска програма към факултет „Стопански“, която да бъде онлайн базирана. Онлайн системата ще бъде реализирана от преподавателите на ТУ-Габрово, а курсовете ще бъдат разработени съвместно от двете страни. Програмата ще завършва с двойни дипломи.
В началото на октомври т.г. в гр. Горна Оряховица се проведе първото у нас издание на конкурса-изложение Младежко техническо творчество, научи Борса.bg от организаторите. Областите, в които участниците се състезаваха са мехатроника, машиностроене, електроника и електротехника, роботика и приложна механика. В събитието се включиха над 46 творчески колектива от училища, техникуми, университети, фирми от страната, ученици, студенти и младежи от цялата страна. Сред тях са: Технически университет – София, Технически университет – Габрово, ПГЕЕ „М. В. Ломоносов“ – Горна Оряховица, ПТГ „Васил Левски“ – Горна Оряховица, СПГЕ „Джон Атанасов“ – София, ПГМЕТ – Пазарджик, ПГЕА – София и др.
Здравейте, колеги! Изминалата седмица премина под знака на редица интересни новости. Разбрахме за новите инвестиции на Solvay, както и че Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника – Пловдив се сдоби с нова и модерна училищна библиотека, Академия Лидерите обяви свободни позиции за инженери и мн. др. Още от новините на фокус в сферата на бизнеса, човешките ресурси и образованието можете да научите от традиционния ни седмичен обзор „Борса.bg: За бизнеса от изминалата седмица в 60 секунди“.
През септември т.г. в Технически университет – Габрово се проведе официална церемония „Първа копка“, с която стартираха ремонтно-възтановителните работи по проект Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”, информираха за Борса.bg от учебното заведение. В рамките на проекта се планира да бъдат изградени четиринадесет лаборатории в четири лабораторни комплекса на територията на университета. След приключването на ремонтните дейности е предвидено да бъде инсталирано и пуснато в експлоатация ново и модерно оборудване, съответстващо на най-добрите световни стандарти и практики.
Здравейте, колеги! Макар че изминалата седмица беше кратка, бизнесът у нас и на Балканите и този път ни показа, че за него това не е от значение. Пример за това са разширяването на производството на Кока-Кола ХБК България в Костинброд, изграждането на завод за електрокомпоненти край Пловдив, ново предприятие за автомобилни части в Румъния и мн.др. Още новини в сферата на инвестициите, човешките ресурси и образованието можете да научите от традиционния ни седмичен обзор „Борса.bg: За бизнеса от изминалата седмица в 60 секунди“.
Искате ли да се потопите в света на науката по невероятно завладяващ начин? Да откриете с какво се занимават изследователите и как това влияе на нашия живот на практика? Технически университет – Габрово (ТУ-Габрово) ви кани да разберете всичко това на „Европейска нощ на учените“, научи Борса.bg от учебното заведение. „Европейската нощ на учените“ е международно събитие, което всяка година се провежда едновременно в повече от 300 града в цяла Европа и по света. Проектът се финансира от Европейската комисия по дейностите Мария Склодовска-Кюри. Тазгодишното събитие в гр. Габрово ще се проведе на 27 септември.
Здравейте, колеги! Въпреки сезона на отпуските не спираме да ви информираме за неуморното желание за развитие на бизнеса у нас и на Балканите. Запознахме ви с инвестицията на немската фирма Lindner Group в гр. Русе и с плановете на OMV Petrom за добив на газ от Черно море, възможността за стаж в Каменица като технически мениджър, посещението на студенти от ТУ-Габрово във фирма Кяшиф и мн. др. Още от новините на фокус в областта на инвестициите, човешките ресурси и образованието можете да научите от традиционния ни седмичен обзор.
На 1 юли т.г. студенти от Технически университет – Габрово посетиха производствената база на утвърдения производител на хидравлични цилиндри Кяшиф ЕООД в гр. Джебел, обл. Кърджали, информираха за Борса.bg от учебното заведение. Фирма Кяшиф е сред водещите производители на хидравлични цилиндри в България и Европа. Фирмата има богатото продуктово портфолио за страната в този бранш. Материалната база е разпределена в два завода и в трети, който е в строеж. Кяшиф е една от най-старите фабрики в областта и същевременно най-иновативната такава. По време на обиколката през двата дни студентите се запознаха с историята на компанията, свободните работни позиции и дейността, която извършва Кяшиф.
Здравейте, колеги! В края на изминалата седмица отбелязахме 24 май – един от най-светлите ни празници. И въпреки че работните дни бяха само четири, бизнесът „вреше и кипеше“ от любопитни новости. У нас VOSS търси 400 нови работници, а в съседна Сърбия MTU Aero Engines ще отвори нов завод. В Македония пък се проведе кариерен форум за млади инженери и техници. Още от новините в областта на инвестициите, човешките ресурси и образованието можете да научите от традиционния ни седмичен обзор „Борса.bg: За бизнеса от изминалата седмица в 60 секунди“.
На 14 и 15 май в Технически университет – Габрово се проведе състезание по чертане в CAD среда. Това бе и първото събитие, организирано от членовете на студентската организация BEST Gabrovo, информираха за Борса.bg от учебното заведение. В надпреварата „Come And Draft" участие взеха 13 амбициозни младежи. Задачите на участниците бяха зададени и оценени от инженерите на Мехатроника и М+С Хидравлик. През втория ден от конкурса – 15 май, доц. Железаров връчи наградите на големите победители, като ги поздрави за техните успехи и им пожела нови такива.
Здравейте, колеги! Изминаха пролетни и празнични седмици, в които отпразнувахме Великден, Деня на труда и Гергьовден. Но както не веднъж се уверихме, за бизнеса няма почивка. Информирахме ви за увеличаването на капитализацията на SAP, стипендиантската програма за студенти на АЕЦ Козлодуй, предстоящото изграждане на нов завод в гр. Враца от MD Elektronik и мн. др. Още от новостите в областта на инвестициите, човешките ресурси и образованието можете да научите от традиционния ни седмичен обзор.
На 19 април 2019 г. в Технически университет – Габрово се чества 20-годишнината от откриването на катедра „Автоматика, информационна и управляваща техника” (АИУТ). На същия ден бе открита и нова модерна лаборатория по средства за автоматизация, ситуирана в същата катедра, информираха за Борса.bg от учебното заведение. Благодарение на новата придобивка студентите на ТУ-Габрово ще продължат ползотворно обучението си по автоматика и управляваща техника.
На 5 април 2019 г. се навършиха 50 години от създаването на Катедра „Електроника“ в Технически университет – Габрово, информираха за Борса.bg от учебното заведение. На официалното честване присъстваха много гости – представители от ръководството на университета и факултет „Електротехника и електроника“, настоящи и бивши преподаватели, както и партньори на катедрата от фирмите Апронекс, АМК, Елна, Шнайдер Електрик, Ултрафлекс, ДMтех, Squilline, Унитраф, SMA Електроникс.
На 3-ти април т.г. в града на хумора и сатирата, но не на шега, за трета поредна година се състоя кариерният форум „Национални дни на кариерата“. Събитието се проведе в Университетската библиотека на Технически университет – Габрово и събра на едно място тридесет и две фирми – водещи български и международни компании, дошли да предложат своите свободни стажантски и работни позиции на студентите и гостите на града. Инженер.БГ бе поканен от ръководството на университета да отрази събитието.
Броени дни остават до "Национални дни на кариерата" в Габрово! Събитието ще се проведе в Университетската библиотека на Техническия университет в града и ще срещне утвърдени работодатели от цялата страна, дошли да предложат свои вакантни работни и стажантски позиции на студентите и младите специалисти. Участие в кариерния форум в гр. Габрово ще вземат АББ България, Бер-Хелла Термоконтрол, Интегрейтид Микро-Електроникс, Либхер-Хаусгерете Марица, Метал Технолоджи Груп, Монтюпе, Фесто Производство и др.
Здравейте, колеги! Разбрахте ли, че можете да се регистрирате безплатно за посещение на изложенията ЕЕ и ВЕИ, Save the Planet и Smart Cities 2019, които ще се състоят от 16 до 18 април в Интер Експо Център – София? Младите специалисти в сектора на строителството и архитектурата пък могат да се включат в поредното събитие на Академия Лидерите, което ще се проведе на 30 март. Още от новините в областта на инвестициите, човешките ресурси и образованието можете да научите от традиционния ни седмичен обзор.
Дъщерна компания на Blaser Group GmbH, Габинвест дари металорежеща машина с програмно управление – триосен обработващ център на Технически университет – Габрово. Дарението бе връчено на 24 януари 2019 г. от г-н Томас Фройндофер – мениджър на компанията, производител на компоненти за ловни оръжия, въздушни оръжия и прецизни спортни пистолети в премиум сегмент. Габинвест силно подкрепя инженерното образование и дуалното обучение. Именно със своето дарение, компанията ще осигури стабилна основа за подобряване на учебния процес в ТУ-Габрово, защото студентите ще имат възможността да опознаят детайлно работата с програмно управление на металорежещи машини и настройване на технологични процеси.
Здравейте, колеги! Научихте ли за анонимната анкета, която състави нашият екип в помощ на експертите по човешки ресурси, на тема „Как да бъдем още по-полезни на HR специалистите от индустрията и строителството?”? А разбрахте ли кои са номинираните в годишните HR награди на Българската асоциация за управление на хора и в „Наградите на германската икономика в България“ за 2018 г.? Още новини в сферата на инвестициите, човешките ресурси и образованието можете да научите от традиционния ни седмичен новинарски обзор.
През декември 2018 г. в гр. Габрово се проведе кариерен панаир за бъдещи инженери, а организатори на събитието бяха Технически университет – Габрово, Мехатроника АД и община Габрово, съобщиха за Борса.bg от учебното заведение. Мероприятието се осъществи в рамките на европейски проект „Клъстер – стажове за подготвени за нуждите на индустрията бъдещи инженери“, който има за цел да подпомогне въвеждането на дуалната форма на обучение. Общо 9 фирми, Идеал стандарт – Видима от Севлиево и други 8 компании от Габрово, предоставиха възможността на студентите от ТУ-Габрово да се запознаят с тяхното производство, да създадат контакти и дори да се запишат за стажантски програми.
Техническите университети са сред първенците в инженерните направления, изброени в Рейтинговата система на висшите училища в България за 2018 г., създадена от Министерството на образованието и науката (МОН), информираха за Борса.bg от МОН. Посочените инженерни специалности в Рейтинговата система са разделени в четири категории: „Електротехника, електроника и автоматика”, „Енергетика”, „Комуникационна и компютърна техника” и „Машинно инженерство”. Челната позиция в направлението „Електротехника, електроника и автоматика” е отредено за ТУ-София. Сред първите места се нареждат и ТУ-Варна, и ТУ-Габрово.
Младите специалисти, желаещи реализация в сферата на електроенергетиката, могат да подадат документи за кандидатствaне за годишните стипендии на Електроенергиен системен оператор (ЕСО) ЕАД. Крайният срок е 15 декември 2018 г., съобщиха за Борса.bg от Технически университет – София. Компанията традиционно отпуска на студенти от II-ри семестър на I-ви курс, II-ри или III-ти курс, които са избрали енергетиката и електротехниката за свой професионален път. Минималният успех, който се изисква е „Много добър“ (4.50), като всички изпити от предишния семестър трябва да са положени успешно.
Можете да кандидатствате за стаж в Япония чрез програмата „Vulcanus in Japan”. Крайният срок за подаване на документи е 20 януари 2019 г., информираха за Борса.bg от Техническия университет – Габрово. Инициативата е насочена към студенти от Европейския съюз, изучаващи инженерни и технически специалности, и дава възможност за платена практика в японски компании. Кандидатите трябва да са минимум 3-ти курс и максимум последна година на докторантура, като приоритетни са областите: компютърни науки, инженерство, механика, химия, електроника, биотехнология, електроинженерство, физика, телекомуникации, информация, ядрено инженерство, гражданско строителство, производствени системи и др.
Здравейте, колеги! И през изминалата седмица ви информирахме за най-актуалното от индустрията. Научихте ли, че до 1 ноември можете да се възползвате от специални условия за изложенията ЕЕ и ВЕ, Smart Citites и Save the Planet? Съобщихме ви за нови лаборатории, фабрики, както и за възможности за стажове и стипендии, предназначени за млади специалисти. Още от новостите в сферата на бизнеса, човешките ресурси и образованието можете да намерите на www.борса.bg. Сега ви оставяме с новинарския ни обзор.
Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) даде институционална акредитация на Технически университет – Габрово с обща оценка по критериите 9.08, съобщиха за Борса.bg от учебното заведение. Срокът на новата акредитация е 6 години и е валидна до 21 декември 2023 г. „Това е високо признание за ТУ-Габрово, за преподавателската работа на академичния състав, за активността в научната и творческа дейност на университета. Новата институционална акредитация утвърждава образа на училището като един от водещите образователни и научни центрове в България“, коментираха от ВУЗ-а.
На 28 септември 2018 г. Технически университет – Габрово за поредна година стана част от едно от най-вълнуващите събития, посветени на науката – инициативата Европейска нощ на учените, уведомиха Борса.bg от ВУЗ-а. Мега събитието, което всяка година се провежда едновременно в около 300 града по цял свят, цели да събуди у малки и големи любопитство и желание за реализация в областта на науката и иновациите. Атрактивната програма, подготвена от Технически университет – Габрово, съдържаше демонстрации и експерименти на живо, беседи с учени, обиколка на лаборатории и презентации на най-новите технологични постижения в областта на инженерите науки.
Здравейте, колеги! През изминалата седмица ви разказахме за развитието на някои от големите производства у нас и на Балканите и научихме кои са най-технологичните компании в страната. Информирахме ви и за предстоящите събития в сферата на науката и образованието. Сред тях са „Европейска нощ на учените“ и конференцията „Автоматика и информатика“. Повече за акцентите в областта на индустрията, академичния свят и човешките ресурси можете да прочетете на www.борса.bg. Време е да ви оставим с новинарския ни обзор.
И през 2018 г. Технически университет – Габрово ще отвори вратите на своите лаборатории за широката общественост по време на „Европейска нощ на учените“, което ще се проведе на 29 септември, информираха за Борса.bg от учебното заведение. ТУ-Габрово е партньор по проекта REFRESH (Relate, Experience, Find Research Everywhere and Share), в рамките на който се провежда „Европейска нощ на учените“. Инициативата се състои всяка година едновременно в стотици градове в цяла Европа, като обхваща конкурси, срещи с учени в изследователски институти и университети и други вълнуващи мероприятия.
Здравейте, колеги! През изминалата седмица ви информирахме за новостите в академичния свят и бизнеса у нас и на Балканите. Част от тях включват изграждането на нови предприятия и разнообразни възможности за обучение и реализация на студентите във водещи компании в България. Повече актуални новини за индустрията, образованието и човешките ресурси можете да прочетете на www.борса.bg. Време е да ви оставим с новинарския ни обзор „За бизнеса от изминалата седмица в 60 секунди”.
През юни т.г. в Технически университет – Габрово бе представен проекта Център за компетентност: „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”, съобщиха за Борса.bg от учебното заведение. Габровската търговско-промишлена палата е асоцииран партньор на проекта, а водеща организация е Техническият университет в Габрово. Предвиденият бюджет е на обща стойност 23 569 719 лв. и по общо мнение за пръв път от 30 години насам се отделят толкова средства за наука, образование и връзката им с бизнеса. В рамките на проекта до 2023 г. са планирани модернизиране на съществуващи специализирани научноизследователски инфраструктури, закупуване на оборудване и финансиране на приложни научни изследвания.
Второто издание на Национален ден на кариерата в Технически университет — Габрово се проведе на 28 март. Събитието, което беше открито от зам.-ректора на университета, доц. Илия Железаров, премина под мотото „Добра кариера. Добър живот".
На 28 март, за втора поредна година, в Технически университет — Габрово се проведе Национален ден на кариерата. Събитието, което беше открито от зам.-ректора на университета, доц. Илия Железаров, премина под мотото „Добра кариера. Добър живот”, информираха за Инженер.bg от университета. Сред участниците бяха представители на бизнеса, образованието и местната власт. В проявата се включиха утвърдени компании, сред които АББ България и Либхер-Хаусгерете Марица.
Проектното предложение на Технически университет – Габрово за изграждането на Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии” е одобрено за финансиране. Това стана ясно, след катоУправляващият орган на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020 г. одобри доклада на комисията по оценяване и класиране на проектни предложения по процедурата за подбор „Изграждане и развитие на центрове за компетентност”, информираха за Борса.bg от университета. Общата стойност на проекта възлиза на малко над 23.5 млн. лв., като финансирането по програмата се осъществява от европейските структурни и инвестиционни фондове.
Технически колеж – Ловеч, част от структурата на Технически университет – Габрово, ще организира състезания по „Електротехника” и „Компютърни мрежи” през месец март 2018 г., съобщиха за Борса.bg от учебното заведение. Съревнованието по „Електротехника” ще се проведе на 1 март 2018 г., а надпреварата по „Компютърни мрежи” ще се състои на 22 март 2018 г.
На 20 и 21 април 2018 г. в Технически колеж – Ловеч ще се проведе научната конференция „TechCo – Lovech 2018”, съобщиха за Борса.bg от учебното заведение. Форумът ще бъде свързан с научни направления като Електротехника и електроенергетика, Автоматика и компютърни системи и Технология в машиностроенето и текстилното производство.
Международната научна конференция УНИТЕХ, ежегодно организира към края на ноември, тази година ще проведе на 17 и 18 ноември 2017 г. в Технически университет – Габрово, информираха за Борса.bg от учебното заведение.
Технически университет – Габрово ще вземе участие в проект „Клъстер – стажове за подготвени за нуждите на индустрията бъдещи инженери“, в който играе ролята на координатор при изпълнението на една от ключовите дейности, съобщиха от учебното заведение.
Състезание за 3D моделиране с Autodesk Invertor организира Кариерният център при ТУ – Габрово, съвместно с BMG Data Ltd. Събитието ще се състои на 19 октомври 2017 г. от 10:00 ч., информираха за Борса.bg от учебното заведение.
Компактният интелигентен миниробот LR Mate 200iD/4S на Fanuc, който е инсталиран с обучителни цели в най-новата и модерна лаборатория на Технически университет – Габрово, е вече с нови програмни възможности, съобщиха за Инженер.bg от Фанук България. Техническата лаборатория към катедра „Автоматика, информационна и управляваща техника” (АИУТ) е важна крачка от стратегията, амбициите и целите на ТУ-Габрово да предложи още по-качествено обучение на своите възпитаници.
„Управление на проекти” е новата магистърска програма на Технически университет – Габрово, съобщиха за Борса.bg от учебното заведение. Първият прием по нея ще е за учебната 2017-2018 година, а обучението ще се провежда в дистанционна форма.
Активна кандидат-студентска кампания за учебната 2017 – 2018 г. кипи в Технически университет – Габрово, обявиха за Инженер.bg от учебното заведение. „Приемът за ОКС „бакалавър” се осъществява в множество разнообразни програми в трите факултета на университета – Машиностроене и уредостроене, Eлектротехника и електроника и Стопански. Всички учебни планове са съобразени със съвременните предизвикателства на пазара на труда и необходимостта от висококвалифицирани и мотивирани кадри за нуждите на индустрията.“, уточниха още те.
Скъпи колеги, партньори и приятели,
За нас е удоволствие да споделим, че Инженер.БГ ще си сътрудничи активно с Технически университет - Габрово. С това сътрудничество целим да развиваме Инженерна борса като медиатор между академичните среди и бизнеса, за да бъдем още по-полезни, а инженерните кадри още по-подготвени и конкурентноспособни на пазара на труда.
Технически университет-Габрово откри най-новата си лаборатория към катедра „Автоматика, информационна и управляваща техника” (АИУТ), в която студентите ще могат да се обучават върху индустриален робот, предоставен от японския пазарен лидер Fanuc. „Искам да благодаря за доверието, което Технически университет-Габрово ни оказа. Това е едно от най-активните висши учебни заведения у нас”, заяви инж. Христо Гилищаров, управител на Фанук България, по време на официалната церемония.
02.06.2023 г.
Населено място: Пловдив, с. Стряма, обл. Пловдив
Фирма: АББ България ЕООД / ABB
01.06.2023 г.
Населено място: Пловдив, с. Стряма, обл. Пловдив
Фирма: АББ България ЕООД / ABB
01.06.2023 г.
Населено място: Пловдив, с. Стряма, обл. Пловдив
Фирма: АББ България ЕООД / ABB
25.05.2023 г.
Населено място: Пловдив
Фирма: Шнайдер Електрик България ЕООД / Schneider Electric
25.05.2023 г.
Населено място: София
Фирма: Мултивак България Продакшън ЕООД / Multivac
25.05.2023 г.
Населено място: Пловдив, с. Стряма, обл. Пловдив
Фирма: АББ България ЕООД / ABB
© 2011 - 2023 Инженер.БГ ООД всички » текстове и изображения публикувани в Инженер.bg са собственост на Инженер БГ ООД и са под закрила на "Закона за авторското право и сродните им права".
За да добави обява е нужно да се регистрирате